Zit er een tijdsbestek aan vast dat een werkgever deze gegevens door moet geven?
Tonen
Verbergen
Een werkgever moet voor het einde van het volgende tijdvak (doorgaans een maand) aangifte doen bij Belastingdienst.
Een belteam van de Belastingdienst wordt ingezet om werkgever te benaderen als deze nog geen aangifte heeft gedaan. Als de werkgever daar geen opvolging aan geeft, dan volgt er een boete, maar dat gebeurt zelden.
Bij faillissement wordt het lastiger, want dan moet de curator erbij komen en dan wordt het nog lastiger om een aangifte binnen te krijgen
Ligt er een verbetervoorstel om uniform loonaangiftes vanuit werkgevers aan te leveren en deze te verwerken in Suwinet? Denk hierbij aan Ziektewet (ZW) vanuit werkgever of werkgeversbetalingen wat gedeeltelijk bestaat uit een AW-uitkering.
Tonen
Verbergen
De loonaangifte zelf is uniform en ook hoe en wat er moet worden aangeleverd. Hoe de werkgever het interpreteert en doet is verschillend.
Als de werkgever zelf loon doorbetaalt tijdens ziekte, dan behoort dat aangegeven te worden als ‘loon’ (soms wordt het ten onrechte aangemerkt als ‘ZW-uitkering’).
Je ziet in dat geval dus niet dat er sprake is van ZW, ook niet bij ‘eigen risico dragers’. Ook bij een werkgeversbetaling bij personen die deels arbeidsongeschikt zijn zal dit in de loonaangifte niet zichtbaar zijn om de hierboven genoemde reden.
Indien dit soort fouten wordt geconstateerd zal er een correctieverzoek worden gestuurd naar de inhoudingsplichtige (werkgever) met het verzoek dit te corrigeren.
Het kan soms enkele maanden duren voordat deze correctie is doorgevoerd en zichtbaar is.
Hoe lang duurt het proces van aangifte werkgever, goedkeuring belastingdienst en controle UWV naar delen in Suwinet?
Tonen
Verbergen
Formeel duurt dit proces maximaal 6 dagen. Indien er tijdens het controleproces geen fouten of onregelmatigheden worden geconstateerd, dan kan de aangifte binnen enkele minuten al in de Polisadministratie bij UWV zijn opgenomen.
Zodra de gegevens in de Polisadministratie staan, zijn ze opvraagbaar en zichtbaar in Suwinet-Inkijk.
Is de correctiedatum in SUWI te zien?
Tonen
Verbergen
Nee, het is niet zichtbaar in Suwinet wanneer een gegeven is gewijzigd. Je ziet altijd de actuele status van de gegevens.
Als de werkgever iets corrigeert in de loongegevens, is dan ook in Suwinet te zien wat dat dan is geweest en wanneer het is gecorrigeerd?
Tonen
Verbergen
In Suwinet-Inkijk zie je altijd de huidige stand van zaken. Je kunt niet zien welke gegevens op welk moment zijn aangegeven of gecorrigeerd.
Is bekend in hoeverre uitzendbureaus specifieke gewerkte dagen/perioden door dienen te geven?
Tonen
Verbergen
Hiervoor geldt geen uitzondering. Uitzendbureaus doen doorgaans aangifte op 4-wekelijkse basis en moeten dus ook de aangifte doen vóór het einde van de volgende aangifteperiode.
Omdat de uitzendbureaus de gewerkte dagen/uren door moeten krijgen van de inlenende bedrijven, dan wel van de medewerkers, zullen zij doorgaans de aangifte niet eerder kunnen versturen (dus niet in de periode zelf).
Als er bij een uitkeringsintake naar voren komt dat een persoon geen recht heeft op een uitkering omdat er een probleem is met een verblijfstitel, wordt de IND hierover geïnformeerd?
Tonen
Verbergen
UWV richt geen proces in voor deze uitzonderingssituatie. In het geval dat het nodig is, kúnnen UWV-medewerkers contact opnemen met de IND, maar in principe wordt uitgegaan van de door de IND vastgestelde verblijfstitel.
Bij detachering, zien wij dan loon vanuit buitenlandse werkgevers terug in de Polisadministratie? Kunnen wij ook uitkeringen daarin terugzien vanuit buitenlandse zusterorganen? (al dan niet als aanvulling op loon)?
Tonen
Verbergen
Nee, uitkeringen van buitenlandse zusterorganen zijn niet zichtbaar in de Polisadministratie.
Inkomsten zijn in de Polisadministratie alleen zichtbaar indien de inhoudingsplichtige aangifte móet doen in Nederland en hier dus belastingplichtig is.
Als er geen einddatum van de UWV-uitkering staat bij de Inkomstenverhoudingen en bij Uitkeringsverhouding staat er wél een einddatum, is de informatie bij Uitkeringsverhoudingen dan leidend?
Tonen
Verbergen
Ja, in dat geval is de uitkering beëindigd en is deze mutatie (nog) niet doorgegeven via de loonaangifte. Het is altijd goed om bij twijfel over een beëindigde inkomstenverhouding te kijken naar de laatste periode waarover aangifte is gedaan.
Wat gebeurt er op den duur met inkomstenverhoudingen waarin geen activiteit meer is? Er staat dan alleen een begindatum van het dienstverband in, maar geen einddatum.
Tonen
Verbergen
Noch UWV, noch de Belastingdienst mag de gegevens uit de loonaangifte aanpassen. De datum zal dus leeg blijven totdat de inhoudingsplichtige de juiste datum instuurt.
Op basis van signalen van afnemers kunnen inhoudingsplichtigen worden verzocht de aangifte aan te passen. Het is voor UWV en Belastingdienst lastig, zo niet onmogelijk, om vast te stellen of een ontbrekende einddatum onjuist is.
Er zijn situaties denkbaar waarin een openstaande verhouding zonder betalingen juist zijn. Denk o.a. aan 0-uren contracten, sabbatical, onbetaald verlof etc.
Er is aangegeven dat er tot 5 jaar terug gecorrigeerd kan worden. Dat is voor iedere werkgever? Er zijn dus geen uitzonderingen?
Tonen
Verbergen
Iedere werkgever kan tot 5 jaar terug aangiften corrigeren.
Gegevens van uitzendbureaus moeten wij (SVB) vaak nog nagaan bij de uitzendbureaus. Reden is dat gegevens van uitzendbureaus minder precies zijn dan gegevens van werkgevers qua begin- en einddatum van de werkzaamheden. Hoe komt dat?
Tonen
Verbergen
Deze vraag valt buiten de scope van het webinar. Mogelijke oorzaak hiervan is het complexe proces van inleners en detacheerders t.a.v. de registratie van gewerkte dagen en uren.
Als werkgevers tot 5 jaar correcties kunnen doorgeven bij de Belastingdienst dan is dat toch heel kwetsbaar voor misbruik? Als werkgever heb ik iemand in dienst die arbeidsverleden (en rechten) opbouwt. Na 3 jaar stuur ik een correctie: het moest een ander BSN/persoon zijn. Hoe kan UWV dit dan corrigeren? En ziet UWV dat wel? Wordt er na vaststelling uitkering nog periodiek gecontroleerd of de Belastingdienst geen wijzigingen heeft gehad op de inkomstenverhouding waarop de uitkering is gebaseerd?
Tonen
Verbergen
De wijzigingen worden doorgevoerd in de Polisadministratie en zijn daarmee beschikbaar voor alle uitvoeringsinstanties waarvoor de gegevens van belang zijn.
Hoe de gegevens worden gebruikt is aan de uitvoerders. In een aantal situaties is het mogelijk om ‘abonnementen’ te nemen op bepaalde gebeurtenissen.
In sommige gevallen wordt een UWV-uitkering betaald via de werkgever. Er ontstaat in sommige gevallen dan een verschil in SV-loon en loonheffingsloon. Dat veroorzaakt fouten verder in de uitvoering. Hoe zit dat precies?
Tonen
Verbergen
Deze vraag valt buiten de scope van dit webinar. De vraagsteller kan deze vraag (nader gespecificeerd op gevalsniveau) wellicht voorleggen aan een businessanalist van de eigen organisatie en/of het Klant Contact Centrum (KCC) van UWV.
Is in te zien of client VSO of PrO onderwijs heeft gevolgd?
Tonen
Verbergen
Er worden geen resultaten m.b.t. VSO/PRO via Suwinet geleverd, dus ook geen inschrijvingen/deelnames.
Hoe tonen jullie bedrijven met 0-uren contracten?
Tonen
Verbergen
Dit is afhankelijk hoe de werkgever dit aangeeft. Iedere werkgever hanteert een andere werkwijze. Bijvoorbeeld; werkgever heeft iemand in dienst gehad in maart, maar die heeft geen uren gemaakt. Dan zie je in de inkomstenopgave geen inkomsten. Of als er wel uren zijn gemaakt dan zie je wel inkomsten voor het aantal uur dat is gewerkt. De Loonaangifte bepaalt uiteindelijk wat er in Suwinet-Inkijk wordt gepresenteerd.
Bij arbeid en uitkering staan soms nog werkgevers open, terwijl client allang uit dienst is. Wordt de ex-werkgever hierover geïnformeerd?
Tonen
Verbergen
UWV en Belastingdienst hebben geen inzicht in de arbeidsovereenkomsten en kunnen deze situatie dus niet zelfstandig onderkennen. De (ex-)werknemer kan eventueel hiervoor een signaal afgeven. Dat kan bij de ex-werkgever óf via MijnUWV. Dit signaal wordt door UWV aangegeven bij de Belastingdienst, en Belastingdienst verzoekt de werkgever om het aan te passen.
Wat als iemand een uitkering (Participatiewet) krijgt en deze is niet zichtbaar in Suwinet?
Tonen
Verbergen
Dan heeft de bron (Gemeente) deze gegevens niet beschikbaar gesteld/doorgegeven en kan deze niet worden getoond. Ook niet via de Polisadministratie vanuit UWV.
Is het ook mogelijk om in Suwinet te zien met welke reden iemand uit dienst is gemeld?
Tonen
Verbergen
Nee, die gegevens zijn niet beschikbaar omdat deze gegevens niet op de loonaangifte van de werkgever staan.
Is er zicht op pensioengegevens vanuit het buitenland? Zo ja, welke landen?
Tonen
Verbergen
Organisaties die belastingplichtig zijn in Nederland moeten periodiek loonaangifte doen. Buitenlandse pensioenfondsen hebben die verplichting niet, tenzij zij werkzaam zijn op de Nederlandse markt.
Bij de inkomstenverhouding kun je niet alle inhoudingen zien, zoals bijvoorbeeld de ingehouden pensioenpremie. Waarom is dit niet zichtbaar?
Tonen
Verbergen
De ingehouden pensioenpremie maakt geen onderdeel uit van de gegevensset in de Loonaangifte. Die gegevens zijn derhalve niet beschikbaar in de Polisadministratie van UWV. Voor meer informatie over de gegevens in de loonaangifte zie de ‘Gegevensspecificaties aangifte loonheffingen 2026’ bij de Belastingdienst.
Het zou fijn zijn wanneer het netto inkomen zichtbaar is. Is dat mogelijk?
Tonen
Verbergen
Dit gegeven is niet beschikbaar vanuit de bron Loonaangifte. Die gegevens zijn derhalve niet beschikbaar in de Polisadministratie van UWV. Voor meer informatie over de gegevens in de loonaangifte zie de ‘Gegevensspecificaties aangifte loonheffingen 2026’ bij de Belastingdienst.
Is het adres van de loonaangifte niet (altijd) het BRP-adres?
Tonen
Verbergen
In de Loonaangifte worden zowel het adres van de werknemer/uitkeringsgerechtigde als die van de werkgever/uitkeringsinstantie opgenomen. Dit is echter niet de authentieke bron voor die gegevens. Voor burgers is dat de BRP en voor organisaties is dat het NHR. De adresgegevens in de Loonaangifte kunnen afwijken van de gegevens in de genoemde basisregistraties.